دکوراسیون

دکوراسیون ، دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون منزل ، طراحی دکور ، عکس دکوراسیون ، معماری داخلی ، گالری عکس

چند عکس دکوراسیون آشپزخانه

«Флоренция»

«Флоренция»

دکوراسیون آشپزخانه

«Шанталь»

دکوراسیون آشپزخانه

«Шанталь»

دکوراسیون آشپزخانه

«Венеция»

دکوراسیون آشپزخانه

«Венеция»

دکوراسیون آشپزخانه

«Мимори»

دکوراسیون آشپزخانه

«Мимори»

دکوراسیون آشپزخانه

«Панорама»


جرات مي‌توان گفت آشپزخانه مهم‌ترين بخش هر خانه به حساب مي‌آيد. نه تنها خانم خانه بلكه تمام اعضاي خانواده در طول روز، چند باري به آشپزخانه سر مي‌زنند. در آشپزخانه علاوه بر پخت و پز وشستن ظروف، فعاليت‌هاي متعدد ديگري نيز انجام مي‌شود. براي مثال در اكثر خانه‌ها آشپزخانه‌ به عنوان اتاق غذاخوري نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كودكان نيز علاقه دارند تكاليف مدرسه خود را پشت ميز آشپزخانه و جايي كه مادر مشغول كار است انجام دهند؛‌ بنابراين آشپزخانه در حقيقت يك مكان چندمنظوره و بسيار مهم در خانه است و بايد از آرامش و راحتي زيادي برخوردار باشد.

علاوه بر جنبه راحتي و آرامش، يك آشپزخانه از جهت امكانات و لوازم نيز بايد بسيار مجهز و كامل باشد، درست مانند يك سوپر ماركت. طبقه‌بندي و سازماندهي وسايل و لوازم در آشپزخانه نيز از اهميت زيادي برخورداراست زيرا كار در يك آشپزخانه منظم و مرتب بسيار ساده و لذت‌بخش است

دكوراسيون ساده و بي‌آلايش

سادگي هميشه زيباست؛ به‌خصوص در زمينه دكوراسيون داخلي. به اين آشپزخانه ساده كه به سبك روستايي چيده شده است توجه كنيد. سادگي چيدمان اين آشپزخانه با همراهي رنگ‌هاي گرم بسيار زيبا شده و حس دلچسب و خوشايندي را در فضا ايجاد كرده است. علاوه بر اين‌، هر چه چيدمان ساده‌تر و بي‌تكلف‌تر باشد، فرد احساس راحتي و آرامش بيشتري مي‌كند. البته ناگفته نماند كه سادگي به معني كامل نبودن تجهيزات نيست بلكه يك آشپزخانه مي‌تواند در عين سادگي و بي‌آلايشي، كاملا به تجهيزات روز مجهز بوده و هيچ كم و كاستي نداشته باشد. از نكات مهم ديگري كه در اين تصوير وجود دارد و در حد زيادي توانسته به زيبايي و نظم اين آشپزخانه كمك كند، ريزه‌كاري‌هايي از قبيل نماي در ماشين ظرف‌شويي و چارچوب پنجره است كه بسيار هوشمندانه و باسليقه، هم‌رنگ با در كابينت‌ها انتخاب شده است. در تصوير اين آشپزخانه، ظروف سراميك به چشم مي‌خورد كه توانسته به مقدار زيادي به زيبايي آن كمك كند، هم‌چنين وجود گلدان‌هاي گل طبيعي نيز كمك زيادي به طراوت و نشاط فضاي اين آشپزخانه روستايي كرده است.

چيدماني شيك و حرفه‌اي

وجود گاز و فر كاملا مجهز گواه اين نكته است كه افراد اين خانه به پخت و پز اهميت زيادي مي‌دهند. وجود هود با قدرت مكش بالا، يك رديف از قوطي‌هاي ادويه‌جات و رديفي از ابزار آشپزي به صورت ديواركوب در قسمت بالاي گاز، همه نشان‌دهنده اهميت آشپزخانه است. هم‌چنين در آشپزخانه‌اي با پخت و پز زياد، به سطح روي كابينت وسيعي نياز است كه اين نكته نيز در اين آشپزخانه به چشم مي‌خورد. به طور كلي اين تصوير نمونه‌اي از يك آشپزخانه كامل است.

زرق و برق‌هاي آشپزخانه!

ميوه‌ها به طور ذاتي از زيبايي چشم‌گيري برخوردارند و مي‌توان از آن‌ها چه به صورت طبيعي و چه مصنوعي براي زيباسازي فضاي اشپزخانه استفاده كرد. همانطور كه در اين تصاوير مشاهده مي‌كنيد، قرار دادن گلابي‌هاي طلايي در اين ظرف زيبا و طلايي رنگ در كنار قاب عكس و آينه با قاب طلايي و ديواركوب، توانسته جلوه‌اي پر زرق و برق و چشم‌گير به فضاي آشپزخانه بدهد. هم‌چنين استفاده از وسايل ظريفي مثل دستمال سفره‌هاي زربافت و سرويس قاشق چنگال طلايي رنگ مي‌تواند تاثير زيادي در شيك‌تر شدن چيدمان آشپزخانه داشته باشد.

نظم و خلاقيت


شايد اين نكته به ظاهر ارتباطي با دكوراسيون و چيدمان نداشته باشد، اما در اصل يكي از نكات مهم در مبحث دكوراسيون است. اگر يك دكوراسيون بسيار شيك و حرفه‌اي اجرا شود اما نظم و خلاقيت در آن نباشد، زيبايي‌اش به چشم نخواهد آمد. يكي ديگر از اصول دكوراسيون در آشپزخانه اين است كه جاي اشياء و لوازم مختلف را طوري در نظر بگيريم كه دسترسي به آن‌ها آسان و بدون دردسر باشد. مي‌توانيد در آشپزخانه برخي از اشياء تزئيني مانند بطري‌هاي زيبا، ظروف ميوه‌خوري و ليوان‌ها را روي كابينت‌ها و اپن قرار دهيد. اما تا زماني مجاز به اين كار هستيد كه باعث به هم ريختگي و شلوغي فضاي آشپزخانه نشود.

توصيه ديگر ما اين است كه هميشه ظرفي پر از ميوه‌هاي تازه و تميز روي ميز آشپزخانه يا اپن قرار دهيد، زيرا ميوه‌هاي هر فصل به دليل رنگ‌آميزي زيبا و متنوع، باعث زيبايي و طراوت بيشتر فضاي آشپزخانه مي‌شود و اعضاي خانواده نيز مي‌توانند راحت‌تر و بيشتر از ميوه‌ها استفاده كنند.

منبع : مجله منزل

حداکثر استفاده از فضاي آشپزخانه


آشپزخانه را بازار شام نکنيد


تا حالا به چيدمان لوازم آشپزخانه فکر کرده‌ايد؟ چقدر از فضاي موجود استفاده کرده‌ايد؟ دقت کرده‌ايد که آشپزخانه‌اي نامنظم و شلوغ که هر وسيله در آن جاي مشخصي ندارد، چقدر زشت و ناراحت‌کننده است؟ اما صبر کنيد! با به کارگيري اين روش‌ها مي‌توانيد نه تنها حداکثر استفاده را از فضاي آشپزخانه ببريد بلکه يک آشپزخانه زيبا و تميز داشته باشيد.


اگر خوب فکر کنيد، مي‌بينيد که زماني که در خانه هستيم، بيشتر ساعات را در آشپزخانه به سر مي‌بريم. آنجا نه تنها مکاني براي غذاپختن و غذاخوردن است بلکه خيلي از ما کارهايمان را هم در آشپزخانه انجام مي‌دهيم. گاهي آشپزخانه اتاق کارمان مي‌شود. خيلي اوقات وقتي مي‌خواهيم با اعضاي خانواده گپي بزنيم، در ميز شام با هم اختلاط مي‌کنيم و تصميمات مهمي مي‌گيريم. گاهي هم آشپزخانه جايي براي سرگرم‌شدن ماست. وقتي کسل و بي‌حوصله مي‌شويم، به آشپزخانه مي‌رويم و با درست کردن يک غذاي خوب خودمان را سرگرم مي‌کنيم بنابراين آشپزخانه يکي از مهم‌ترين قسمت‌هاي يک خانه محسوب مي‌شود و چون ساعات بيشتري آنجا هستيم، چيدمان و سازمان‌دهي وسايل آن خيلي مهم است.
چيدمان آشپزخانه


مهم نيست فضاي آشپزخانه چقدر باشد، کوچک يا بزرگ بودن آن تفاوتي نمي‌کند. مهم اين است که بهترين استفاده را از فضاي آشپزخانه بکنيم. چيدن مناسب وسايل آشپزخانه موجب مي‌شود بتوانيم خيلي سريع آنچه را لازم داريم، پيدا کنيم. در آشپزخانه براي برداشتن بعضي وسيله‌ها ناگزيريم يا خم بشويم يا قد دراز کنيم اما مي‌شود اين وسايل را طوري چيد که کمتر مجبور باشيم خم و راست شويم. مي‌توانيم وسايلي که هر روز و بيشتر از آنها استفاده مي‌کنيم را پايين‌تر از زانو‌هايمان و بالاتر از 25 سانتي‌متر از سرمان نگذاريم.


مي‌توانيم بخش‌هاي بالايي و پاييني قفسه کابينت را براي وسايلي بگذاريم که مورد استفاده هر روزه ما نيست. به طور مثال، وسايلي مانند دستگاه بخور و يا چرخ‌گوشت.


همين‌طور وسايل سنگين را نبايد در قفسه‌هاي بالايي کابينت گذاشت، چرا که ممکن است هنگام بيرون آمدن با مشکل مواجه بشويم. وسايل سنگين که خيلي هم ظاهر زيبايي ندارند بهتر است در قفسه‌هاي زيرين کابينت قرار داده بشوند.


وسايل پخت و پز و لوازمي که براي درست کردن غذا لازم است بايد در جايي گذاشته شوند که دسترسي به آنها راحت‌تر باشد.


قابلمه و کتري و تابه و کفگيرها، قاشق‌هاي چوبي را هم در نزديک‌ترين قفسه کابينت که نزديک‌ گاز يا فر است، قرار دهيد. به همين ترتيب، چاقوها و تخته گوشت و وسايل اندازه‌گيري مواد لازم براي تهيه غذاها، قاشق‌ها و ظروف هم‌زن را هم در کابينتي قرار دهيد که نزديک ميز آماده کردن غذا باشد.


لازم نيست همه لوازم آشپزخانه حتما در کشو يا کابينت باشد. براي راحتي کار خود مي‌توانيد بعضي از اين وسايل را به وسيله آويزهايي به ديوار آشپزخانه نصب کنيد. برخي ظروف استيل کوچک را هم‌ مي‌توان با آهن‌ربا در کنار کابينت وصل کرد. حتي مي‌توان شيشه‌هاي مربا را در بخشي از آشپزخانه که خنک‌تر از ساير قسمت‌هاست قرار داد.
قابلمه‌ها و تابه‌ها


قابلمه‌ و تابه‌‌هايي که زياد با آنها سر و کار داريد، جدا کنيد و سپس جايي را براي آنها درنظر بگيريد، طوري که دسترسي به آنها راحت باشد.


تابه‌ها و قابلمه‌هاي سنگين‌تر که کاربرد بيشتري دارند را نبايد بالاتر و پايين‌تر از 30 سانتي‌متري مچ دست‌تان بگذاريد.


از اينکه اين وسايل در جاي ايمن و محکمي قرار دارند و به راحتي قابل ديد و برداشتن هستند و بدون اينکه ساير لوازم درون آن قفسه هنگام برداشتن واژگون شوند، اطمينان حاصل کنيد.


در صورتي که فضاي درون قفسه کابينت پر است و هيچ قفسه خالي وجود ندارد، مي‌توانيد به وسيله يک تخته چوبي و فلزي، طاقچه زيبايي درست کنيد و وسايل را روي آن قرار دهيد.


فقط بايد مطمئن باشيد که اين طاقچه خوب محکم شده و مي‌تواند وزن تابه‌ها و قابلمه‌ها را تحمل کند. روي اين طاقچه‌ها مي‌توانيد ظروفي را بگذاريد که شکل و شمايل زيباتري دارد و به آشپزخانه جلوه مي‌دهد. هرچه اين طاقچه نزديک‌تر به گاز خوراک‌پزي باشد، دسترسي به وسايل سريع‌تر است.
وسايل کوچک


توستر، چاي‌ساز، غذاساز و ساير وسايلي که روزانه مورد استفاده قرار مي‌گيرند، بهتر است در نزديک‌ترين و در دسترس‌ترين جاي آشپزخانه باشند. براي استفاده از فضاي قفسه کابينت‌ها اين وسايل را مي‌توان روي سطح کابينت قرار داد. وسايلي که به ندرت استفاده مي‌شوند مانند انواع دستگاه‌هاي هم‌زن يا آرام‌پز را مي‌توان در داخل کابينت گذاشت. وسايلي که ممکن است يک يا دو بار در سال استفاده شوند را بايد در بخش انتهايي کابينت يا در فضاي خالي آشپزخانه يا حتي خارج از آشپزخانه نگهداري کرد.


دستمال‌ها، زيربشقابي‌ و روميزي‌ها را هم مي‌توانيد در کشوي کابينت بگذاريد. براي اينکه اين وسايل از هم جدا باشند و برداشتن آنها راحت‌تر باشد مي‌توانيد با يک تخته نازک کوچک که ميان آنها قرار مي‌دهيد، از هم جدايشان کنيد. به اين ترتيب، اين دستمال‌ها به طور مرتب در کشو قرار مي‌گيرند. اين کار مانع از به هم ريختگي و بي‌نظمي در کشو مي‌شود. حتي مي‌توانيد آنها را در جعبه‌هاي جداگانه بگذاريد.
ادويه‌ها را مي‌توانيد درون ظروف کوچک بگذاريد تا راحت‌تر و سريع‌تر بتوانيد از آنها استفاده کنيد. حبوبات، غلات، ماکاروني‌ها و پاستاها، سوپ‌هاي آماده، روغن‌هاي پخت و پز و سرخ‌کردني، نوشيدني‌ها مانند قهوه و چاي هرکدام بايد ظروف مخصوص و جاي مشخص داشته باشند.

منبع : هفته نامه سلامت
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم مهر ۱۳۸۹ساعت 23:26  توسط محمد  |